Zbiórka krwi

W związku z wystosowywanymi przez krajowe i lokalne władze apelami o oddawanie przez obywateli i obywatelki RP, w porozumieniu z Narodowym Centrum Krwi, Fundacja na rzecz Praw Ucznia ogłasza Ogólnopolską Szkolną Zbiórkę Krwi. Celem akcji jest zapełnienie banków krwi tak, by w razie potrzeby krew mogła trafić do Ukrainy i uratować życie obrońców i obrończyń tego państwa.Zasady są proste: indywidualnie bądź grupowo należy udać się do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub któregoś z jego oddziałów terenowych (albo umówić z tym Centrum, by do szkoły przyjechał krwiobus), a następnie oddać krew, podając przy rejestracji hasło: „Szkoła, która ratuje życie”. Tym sposobem wszystkie polskie społeczności szkolne mogą dać jasny komunikat wspierania Ukrainy i wesprzeć polskie banki krwi, które, niewykluczone, w razie eskalacji konfliktu trafią do tego państwa.By oddać krew, należy być osobą między 18. a 65. rokiem życia, która:— waży co najmniej 50 kilogramów, — u której w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, — w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii), — w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi.W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. W dniu oddania krwi przysługuje zgodnie z prawem dzień wolny usprawiedliwoony od pracy/nauki.

Szczegóły akcji wraz z listą polskich Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa znajdują się tu TUTAJ

Wszelkich potrzebnych informacji na temat zbiórki udziala p. R. Pietrygała

Data dodania: 2022-02-28 08:37:06