Historia szkoły

I Liceum Ogólnokształcące im. Danuty Siedzikówny „Inki” we Wrocławiu – najstarsze publiczne liceum ogólnokształcące we Wrocławiu. Budynek szkoły został wybudowany w roku 1907, według projektu niemieckiego architekta Charlota Cabanisa pod kierunkiem Richarda Plüddemanna. Szkoła stanęła na parceli wykupionej od ogrodnika Jungera za cenę 842 tys marek.

Powojenna historia LO Nr I, najstarszego liceum we Wrocławiu, rozpoczęła się 4 września 1945r. Pierwszym dyrektorem I Państwowego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum  został dr Franciszek Jankowski (1945-1949). Budynki dawnej szkoły żeńskiej Victoriaschule nie uległy dużemu zniszczeniu,  dlatego już  4 września 1945  mogło rozpocząć naukę w szkole 300 uczniów. W kolejnych latach funkcję dyrektora pełnili mgr  Stanisław Lewiński  (1949 – 1950), mgr  Henryk Rewicki  (1950 – 1951),  mgr Władysław Łasisz  (1951 – 1971),  mgr Krzysztof Frydryszak  (1971 – 2000)  i  dr Irena Podgórska (2000 – 2020).

W latach 1965 – 1990  patronem LO Nr I był działacz komunistyczny, współpracownik radzieckiej Armii Czerwonej generał Karol Świerczewski.  Ówczesny dyrektor mgr Władysław Łasisz był inicjatorem nadania szkole w 1965 roku imienia gen. Karola Świerczewskiego. Od tego czasu wychowanie młodzieży było ściśle związane z  postacią patrona. W szkole obchodzono uroczyście  święta państwowe, a wojsko angażowało się w działalność szkoły. W październiku 1967 stanął na dziedzińcu szkoły pomnik gen. Karola Świerczewskiego. W roku 1990 uchwałą Rady Pedagogicznej LO Nr I gen. Karol Świerczewski przestał być patronem szkoły. Pomnik generała, mimo protestów licznych środowisk patriotycznych stał jednak na dziedzińcu liceum jeszcze przez ponad 10 lat.

W roku 1999 połączono LO Nr I i Gimnazjum Nr 35 w Zespół Szkół Nr 10. Dyrektorem Gimnazjum Nr 35 została  mgr Renata Skoczylas. Gimnazjum Nr 35 przy Liceum Ogólnokształcącym Nr I zakończyło swoją działalność w roku 2009.

Nadanie Liceum Ogólnokształcącemu  Nr I  imienia Danuty Siedzikówny „INKI” nastąpiło 3 września 2016.  Wydarzenie to zostało poprzedzone szkolnym referendum w sprawie wyboru patrona, które zorganizowano w 2013 roku.  Zgłoszono trzy kandydatury Stanisława Lema, Marii Skłodowskiej-Curie i Danuty Siedzikówny. W głosowaniu wzięli udział uczniowie, rodzice uczniów i nauczyciele LO Nr I.  Zdecydowaną większością głosów wybrana została  sanitariuszka Armii Krajowej, Danuta Siedzikówna „INKA” zamordowana  w gdańskim więzieniu  w 1946 r. W 2015 roku ogłoszono uchwałą Rady Pedagogicznej LO Nr I  rok szkolny 2015/2016  Rokiem INKI. W okresie przygotowawczym przed uroczystością nadania szkole imienia Danuty Siedzikówny INKI skupiono się na zapoznaniu nowych uczniów z postacią przyszłej patronki Danuty Siedzikówny. We wszystkich klasach odbyły się lekcje edukacyjne, które przeprowadzili członkowie Zarządu Stowarzyszenia Odra – Niemen, członkowie Grupy Historyczno Rekonstrukcyjnej „Młot” im. kpt. Władysława Łukasiuka oraz wolontariusze. W roku 2016 zrealizowany został przy współpracy IPN projekt edukacyjny „Śladami Inki”, zapoczątkowano  coroczne konferencje naukowe „Dlaczego Inka ?” . 17 września 2016  szkoła została przyjęta do Dolnośląskiej Rodziny Szkół Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej.

Od 1 września 2020  dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Danuty Siedzikówny  „ INKI ” jest mgr Marek Sempik.

"Absolwentów naszej szkoły spotykam ja i nauczyciele naszego liceum wszędzie - wspominał zmarły w 2019 r. były dyrektor LO Nr I mgr Krzysztof Frydryszak  - w gabinetach lekarskich, na wyższych uczelniach, w pracowniach naukowych, urzędach, szkołach, redakcjach czołowych dzienników dolnośląskich i krajowych, sporcie, kulturze, biznesie, polityce. Przysyłają pozdrowienia z wielu krajów świata. Przychodzą do swojej "budy" i są z niej dumni. Przy każdym spotkaniu pytają oczami: widzisz co ze mnie wyrosło. Widzę i cieszę się. Ogromnie się cieszę (.)"

Więcej zdjęć można obejrzeć w FOTOGALERII

Data dodania: 2020-10-08 13:48:13
Data edycji: 2020-10-30 13:22:45