„Wierny Polsce. Pułkownik Ryszard Małaszkiewicz” odsłonięcie nowego pomnika nagrobnego.

10 września 2024 roku na Cmentarzu Parafii pw. Świętej Rodziny przy ul. Smętnej we Wrocławiu, odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika nagrobnego płk. Ryszarda Małaszkiewicza.

W 80. rocznicę operacji „Market Garden” doszło do ponownego odsłonięcia pomnika. Uroczystość poprowadził Wojciech Trębacz, naczelnik OBUWiM, biogram Ryszarda Małaszkiewicza przybliżył Jacek Cielecki. Wystąpienia okolicznościowe wygłosili: dr Karol Nawrocki – prezes IPN, Jan Kempara, gen. dyw. w stanie spoczynku – Prezes Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy kontynuatora tradycji 1.Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz Dariusz Haliniarz – w imieniu rodziny.

Ryszard Małaszkiewicz był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Brał udział w Bitwie Warszawskiej oraz późniejszych walkach na Wileńszczyźnie. Był absolwentem Wyższej Szkoły Wojennej i autor nagrodzonego przez Ministerstwo Spraw Wojskowych regulaminu musztry saperów. We wrześniu 1939 r. w stopniu kapitana służył w Sztabie Naczelnego Dowódcy Saperów Po klęsce przedostał się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii.  W 1942 r. przeszedł szkolenie spadochronowe, dołączając do tworzącej się Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała brygady Stanisława Sosabowskiego.  W jej składzie wziął udział w operacji Market Garden na stanowisku szefa sztabu brygady.  Po wojnie wrócił do kraju. Był represjonowany przez aparat bezpieczeństwa. Odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Krzyżem Zasługi, Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

Liceum Ogólnokształcące nr.1 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w uroczystości reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Kamila Krot, Aleksandra Olejnik, Jakub Kowalczyk i Mateusz Dziuba z klasy 3 F.

Data dodania: 2024-09-26 11:21:10
Data edycji: 2024-09-26 11:24:06