Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wernisaż „Rzeczy Pierwszych we Wrocławiu”

Wernisaż  „Rzeczy Pierwszych we Wrocławiu”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W poniedziałek 30 maja miał miejsce w naszej szkole wernisaż "Rzeczy Pierwszych we Wrocławiu" przygotowany przez Centrum Historii Zajezdnia.

Wirtualna wystawa Rzeczy pierwsze we Wrocławiu została zorganizowana przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, by opowiedzieć o doświadczeniu przebywających do Wrocławia tuż po drugiej wojnie światowej Polaków, którzy w tym samym mieście mieli zacząć swoje życie od nowa, oraz o samym mieście, które trzeba było szybko odbudować po zniszczeniach wojennych i oswoić.
Bohaterowie wystawy - fikcyjne postaci, w których biografie zostały wplecione autentyczne historie wrocławian - spotykają się przez cztery kolejne lata na wrocławskim dworcu, skąd wyruszają w zmieniające się na ich oczach miasto. Towarzysząc wybranemu bohaterowi, zwiedzający będą mogli zajrzeć do pierwszych otwartych we Wrocławiu po wojnie: szkoły, poczty, księgarni czy restauracji, wstąpić na pierwszy seans kinowy czy spektakl teatralny, zobaczyć kadry z pierwszych zawodów sportowych czy afisze zachęcające do udziału w pierwszych wyborach. Będą mogli również zerknąć pod powierzchnię życia publicznego, do bardziej osobistych doświadczeń, jak pierwsza Wigilia wśród wrocławskich ruin, pierwsze własne mieszkanie, pierwszy ślub, ale też pierwsza utrata bliskich w nowym domu. Atmosferę nieustannego ożywiania kolejnych obszarów życia społecznego w tych pierwszych latach po wojnie, lecz również wydarzeń politycznych, które bezpośrednio dotykały powojennych wrocławian, będzie można poznać także ze strony gazety, w której przedrukowano oryginalne teksty z wrocławskiej pracy, dokumentujące, czym żył i z czym borykał się Wrocław w tamtym czasie.

W wernisażu wraz z młodzieżą naszej szkoły uczestniczył Zespół Centrum Historii Zajezdnia z p. Agnieszką J. Bujak, która jest sercem Hi-Story. Jedna z autorek wystawy dr Katarzyna Bock-Matuszyk zabrała młodzież w wirtualną podróż po powojennym Wrocławiu opowiedając i pokazując historię jednej z dziewięciu postaci. Tym samym pokazując różne ścieżki odkrywania Wrocławia w prezentowanej wystawie. Z kolei p. Agnieszka J. Bujak przedstawiła projekt od strony technicznej i zachęciła uczniów do eksploracji i świadomego odbioru „Rzeczy Pierwszych we Wrocławiu”.

Zdjęcia: Alisa Kisel

 

Data dodania: 2022-05-31 12:01:31
Data edycji: 2022-05-31 14:01:09
Ilość wyświetleń: 470

Konkursy

Zapraszamy Was do udziału w aktualnych konkursach !!!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

"Aby odnieść sukces trzeba 1% talentu,

9% szczęścia, a reszta to praca, praca, praca,..."

Ignacy Jan Paderewski
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej