W poniedziałek 30 maja miał miejsce w naszej szkole wernisaż "Rzeczy Pierwszych we Wrocławiu" przygotowany przez Centrum Historii Zajezdnia.
Wirtualna wystawa Rzeczy pierwsze we Wrocławiu została zorganizowana przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, by opowiedzieć o doświadczeniu przebywających do Wrocławia tuż po drugiej wojnie światowej Polaków, którzy w tym samym mieście mieli zacząć swoje życie od nowa, oraz o samym mieście, które trzeba było szybko odbudować po zniszczeniach wojennych i oswoić.
Bohaterowie wystawy - fikcyjne postaci, w których biografie zostały wplecione autentyczne historie wrocławian - spotykają się przez cztery kolejne lata na wrocławskim dworcu, skąd wyruszają w zmieniające się na ich oczach miasto. Towarzysząc wybranemu bohaterowi, zwiedzający będą mogli zajrzeć do pierwszych otwartych we Wrocławiu po wojnie: szkoły, poczty, księgarni czy restauracji, wstąpić na pierwszy seans kinowy czy spektakl teatralny, zobaczyć kadry z pierwszych zawodów sportowych czy afisze zachęcające do udziału w pierwszych wyborach. Będą mogli również zerknąć pod powierzchnię życia publicznego, do bardziej osobistych doświadczeń, jak pierwsza Wigilia wśród wrocławskich ruin, pierwsze własne mieszkanie, pierwszy ślub, ale też pierwsza utrata bliskich w nowym domu. Atmosferę nieustannego ożywiania kolejnych obszarów życia społecznego w tych pierwszych latach po wojnie, lecz również wydarzeń politycznych, które bezpośrednio dotykały powojennych wrocławian, będzie można poznać także ze strony gazety, w której przedrukowano oryginalne teksty z wrocławskiej pracy, dokumentujące, czym żył i z czym borykał się Wrocław w tamtym czasie.
W wernisażu wraz z młodzieżą naszej szkoły uczestniczył Zespół Centrum Historii Zajezdnia z p. Agnieszką J. Bujak, która jest sercem Hi-Story. Jedna z autorek wystawy dr Katarzyna Bock-Matuszyk zabrała młodzież w wirtualną podróż po powojennym Wrocławiu opowiedając i pokazując historię jednej z dziewięciu postaci. Tym samym pokazując różne ścieżki odkrywania Wrocławia w prezentowanej wystawie. Z kolei p. Agnieszka J. Bujak przedstawiła projekt od strony technicznej i zachęciła uczniów do eksploracji i świadomego odbioru „Rzeczy Pierwszych we Wrocławiu”.
Zdjęcia: Alisa Kisel
"Aby odnieść sukces trzeba 1% talentu,
9% szczęścia, a reszta to praca, praca, praca,..."
50-326 Wrocław
ul. Ks.J. Poniatowskiego 9