Spotkanie z p. Stanisławem Wołczaskim, uczestnikiem Powstania Warszawskiego
2. października 1944 roku, po 63 dniach heroicznego i samotnego boju - prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele Komendy Głównej AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
W naszej szkole w 80. rocznicę tych wydarzeń rozmawialiśmy o tamtych wydarzeniach.
Uczniowie klasy 4b i 4d przygotowali lekcję historii w szkolnej auli. Przedstawili nam osiem różnych historii - wśród nich była opowieść o powstańcach, cywilach z powstania, o fotografie, który robił zdjęcia walczącym, opowieść o młodych ludziach, którzy w czasie powstania wzięli ślub ...
Później gościem Salonu Jedynki był Stanisław Wołczaski, ps. "Kazimierz".
W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego nasz Gość miał zaledwie czternaście lat, mimo to brał w nim czynny udział. Już 2 sierpnia został kolporterem prasy powstańczej – odpowiadał za jej roznoszenie w dzielnicy Śródmieście Północ. Zajmował się także rozlepianiem plakatów, w tym słynnych z hasłem: „Każdy pocisk – jeden Niemiec”. Nieraz musiał przenosić przesyłki pod ostrzałem, jednak zawsze wychodził cało z opresji. W naszej rozmowie wspominał o ciężkich warunkach w powstańczej Warszawie – braku wody, gazu. Pierwszą ranę odniósł, gdy w budynek, w którym przebywał, uderzyły niemieckie bomby. Szczęśliwie uniknął zasypania pod gruzem i został tylko lekko ranny.