Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Projekt edukacyjny: ''Spotkania ze sztuką i historią''

Projekt edukacyjny: ''Spotkania ze sztuką i historią''
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeśli interesujesz się sztuką i historią, chcesz lepiej poznać kuluary twórczości wyjątkowych artystów, dzieje różnych miast i regionów świata oraz ich zabytki, a przede wszystkim zrozumieć jak twórczość plastyczna przenika się z różnymi aspektami ludzkiego życia to mamy dla Ciebie szczególną propozycję. W ramach Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego pt. Spotkania ze sztuką i historią, nasza nauczycielka historii, pani Katarzyna Moskwa i  historyczka sztuki, pani Agata Rusnak-Kozłowska z wrocławskiego liceum nr IV, prowadzą dwa razy w miesiącu w czwartkowe popołudnia on-line, na platformie Teams cykl wykładów dotyczących ich zawodowych pasji, historii i sztuki właśnie. Jeśli chciałbyś uczestniczyć w takim wykładzie wystarczy, że będziesz śledził informacje na naszej stronie o terminach i tematach kolejnych wykładów. Pojawiają się one z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i oprócz krótkiego opisu tematyki wykładu zawierają link do konkretnego spotkania na Teamsie aby każdy zainteresowany mógł do niego dołączyć. Jeśli z różnych przyczyn udział w takim wykładzie jest dla Ciebie niemożliwy to nic straconego – nagrania z odbytych wykładów umieszczane są na kanale na youtubie pt. „Spotkania ze sztuką i historią”, gdzie można je w dowolnej chwili oglądać. Możesz do nich łatwo trafić przez archiwum wykładów na naszej stronie – tam pierwotny link do danego spotkania na Teamsie po zakończeniu wykładu zastępowany jest linkiem odsyłającym do poszczególnych nagrań na youtubie. Zapraszamy w tą wyjątkową podróż po miejscach i ludziach odległych dla nas zarówno w czasie jak i przestrzeni. Dzięki naszemu projektowi staną się one nieco bliższe a może też zainspirują Cię do własnych poszukiwań i podróży.  Bon voyage!
 
1. Wykład o Stanisławie Wyspiańskim
 

"Wykład pani Agaty Rusnak-Kozłowskiej stanowi opowieść o wybitnym, absolutnie nietuzinkowym artyście polskiej secesji, który zwany był za życia „orłem zamkniętym w kojcu dla kur”. Wyspiański niewątpliwie wyrastał ponad swoją epokę a wykład koncentruje się na jego biografii oraz na jego niedocenianych przez jemu współczesnych realizacjach i projektach plastycznych."

Link do wykładu 

 
2. Wykład o Vincencie van Goghu
 
Ten wykład pani Agaty Rusnak-Kozłowskiej opowiada o biografii i twórczości Vincenta van Gogha, jednej z najbardziej ikonicznych postaci II poł. XIX w. Za życia niedoceniany, marginalizowany, traktowany co najwyżej z łaskawą pobłażliwością, największe wsparcie dla swoich artystycznych poszukiwań odnalazł w młodszym bracie Theo, który je finansował aż do śmierci malarza. Tymczasem dziś emocjonalna, głęboko osobista wizja świata, którą pulsują prace van Gogha porusza i zachwyca widzów na całym świecie a jego płótna osiągają zawrotne ceny na aukcjach dzieł sztuki. Co jest w nich tak niezwykłego? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć podczas wykładu.
 
 
3. Wykład o Fridzie Kahlo
 
Kolejny wykład pani Agaty Rusnak-Kozłowskiej dotyczy Fridy Kahlo, artystki będącej ikoną Meksyku I poł. XX w. Wartość sztuki Fridy zasadza się  przede wszystkim na bezkompromisowym badaniu granicznych doświadczeń w jej pogmatwanym życiu. Malowała głównie autoportrety, w których analizowała przeżywane dramaty oraz wyrażała ciche nadzieje i rozpaczliwe lęki, szczególnie te dotkliwie realne: przed chorobą, kalectwem a przed wszystkim utratą miłości i samotnością. Jeśli ktoś z Was oglądał film "Frida" z Selmą Hayek w roli tytułowej bohaterki to ten wykład może pozwolić mu usystematyzować wiedzę o jej fascynującym życiu i nie mniej intrygującej sztuce.
 
 
4. Wykład o Lwowie
 
 
W ramach cyklu "Spotkania ze sztuką i historią" niezależnie od opowieści o życiu i twórczości różnych artystów, nauczycielka historii, pani Katarzyna Moskwa wraz z historyczka sztuki z wrocławskiego liceum nr IV, panią Agatą Rusnak-Kozłowską podejmują kwestie Zaginionych Atlantyd. Próbują od strony sztuki i historii spojrzeć na miejsca i ludzi, którzy na różnym poziomie zniknęli z map, archiwów czy po prostu ludzkiej pamięci. Cykl rozpoczęła opowieść o cywilizacjach Ameryki prekolumbijskiej czyli świata mocno od nas odległego, zarówno w czasie jak i przestrzeni. Kolejne dwa spotkania poświęcone były miastom niegdyś polskim, w których ślady naszej historii są nadal obecne a które obecnie, zwłaszcza w świadomości najmłodszych pokoleń funkcjonują jako byty obce, nie budujące polskiej tożsamości. W swoich opowieściach obie prelegentki dalekie są od dyskursu w stylu "przywróćmy Wilno i Lwów do macierzy". Raczej próbują zaprezentować jak historia i sztuka tych miast stanowi mozaikę przenikających się kultur, religii i tradycji. Chcą pokazać jak trudno mówić o polskiej przeszłości przy wykluczeniu obu tych miast i ludzi z nimi związanych i jednocześnie jak niemożliwym jest wymazanie polskości z dziejów i dorobku kulturowego ośrodków, które dziś swoją tożsamość wiążą z innymi państwami. Z przyczyn technicznych wykłady o Ameryce Łacińskiej i Wilnie nie nagrały się od początku, a takich rozpoczynających się znienacka upubliczniać nie chcemy więc pozostaje nam opowieść o Lwowie. Mamy nadzieję, że ta prezentacja zachęci Was do odwiedzenia tego miasta i odkrywania jego fascynującej przeszłości już samodzielnie. Bo naprawdę warto!
 
 
5. Wykład o Świecie islamu
 
Kolejny wykład w ramach cyklu "Spotkania ze sztuka i historią. Zaginione Atlantydy" traktuje o świecie islamu, jego religii, historii i sztuce. Historyczka Katarzyna Moskwa w duecie  z historyczką sztuki, panią Agatą Rusnak-Kozłowska próbują przybliżyć słuchaczom początki kultury muzułmańskiej, okoliczności jej powstania i ekspansji a także pokazać niezwykle barwny i bogaty obszar twórczości artystycznej z nią związanej. Jej wieloaspektowość w przeciętnej świadomości lepionej z popkulturowych  klisz ulega często spłaszczeniu i krzywdzącym uproszczeniom. Mamy nadzieję, że ta opowieść trochę przybliży Wam to, co jakoś tak na co dzień przesuwa się poza granice naszej wiedzy o świecie.
 
Link do wykładu
Data dodania: 2022-01-14 08:30:52
Data edycji: 2022-01-14 08:39:34
Ilość wyświetleń: 723

Konkursy

Zapraszamy Was do udziału w aktualnych konkursach !!!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

"Aby odnieść sukces trzeba 1% talentu,

9% szczęścia, a reszta to praca, praca, praca,..."

Ignacy Jan Paderewski
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej