Poznaj Polskę

Klasa 3 BP w dniach 17-19.05.2022 roku w ramach ministerialnego projektu POZNAJ POLSKĘ odwiedziła Kraków.

W pierwszym dniu oczywistym punktem programu był Zamek Królewski na Wawelu i zachwycający Kościół Mariacki. Uczniowie spacerowali po brukowanych ulicach Starego Miasta i przeszli Trasę Królewską. Podziwiali również Kościół Mariacki, a w nim Ołtarz Wita Stwosza. W kościele o.o. Franciszkanów poznawali twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie odwiedzili również Dom Jana Matejki i Muzeum Czartoryskich.

W drugim dzień poznawali historię żydowskiego Krakowa i spacerowali z przewodnikiem po Kazimierzu. Odwiedzili Synagogę Starą i cmentarz żydowski, poznali historię krakowskiego getta oraz działalność Tadeusza Pankiewicza, dyrektora „Apteki po Orłem”, który po wojnie został odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Ważnym punktem programu była Fabryka Schindlera i wizyta na terenie Miejsca Pamięci KL Płaszów.

Trzeci dzień pobytu w Krakowie dedykowany był sztuce. Uczniowie obejrzeli trzy wystawy: Muzeum Narodowe. Sukiennice i Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku; wystawę czasową w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego – „Jacek Malczewski romantyczny” oraz wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Data dodania: 2022-05-26 08:45:19
Data edycji: 2022-05-27 08:23:48