Obraz

6 czerwca 2018 roku w naszej szkole podczas 3. popularnonaukowej konferencji „Dlaczego INKA?”. Pani Dyrektor I. Podgórska  odsłoniła obraz naszej Patronki, który namalował i ofiarował nam Pan Marian Stefański.

Autor Marian Stefański pochodzi z Warszawy, artysta malarz, rotmistrz kawalerii ochotniczej, autor i darczyńca portretów Danuty Siedzikówny „Inki”. Swoje prace wystawiał w Hiszpanii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Holandii. Miał również wystawy w Muzeum Wojska Polskiego, jego prace znajdują się również w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Malowanie jest dla niego pasją: „Mam to szczęście, ze zawsze robię to, co lubię […]Obraz maluje się w myślach, w sercu i w różnych innych takich refleksjach, które gdzieś tak błyskają w głowie. Tego typu twórczość człowiek głęboko przeżywa”. Jest również grafikiem i ilustratorem, tworzył dla „Płomyczka”, „Płomyka”, „Świerszczyka”, projektował zabawki dla czasopisma „Miś”. Jest uczniem Michała Byliny. Ma pasje jeździecką.

Od kilku lat maluje portrety „Inki’, bo ją odkrywa. Kiedy dowiedział się, że szkoła w Podjazdach  przyjęła ją za Patrona, to Marian Stefański namalował pierwszy portret „Inki” i obiecał, że kolejne szkoły, którym będzie patronowała „Inka”, też taki obraz muszą otrzymać. Mówi: „Ta dziewczyna ze wszech miar zasługuje na to, żeby ja promować.  Jest dla mnie zaszczytem, że mam takie umiejętności i  mogę ja malować”.

Data dodania: 2020-10-07 10:58:05
Data edycji: 2020-11-16 10:57:52